Springer Nature “Oku & Yayımla” Anlaşması

Sayın Kullanıcılarımız,

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülen EKUAL Projesi kapsamında, Springer Nature yayınevine ait 2.300'den fazla elektronik dergiye erişim imkanı bulunmaktadır. Bir erişim (Okuma) anlaşması olan mevcut 2022-2024 Springer Nature anlaşması, 2024-2026 dönemsel olarak 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren “Oku & Yayımla” (Oku & Yayınla) modeline dönüştürülmüştür.

Ulusal düzeydeki bu ikinci “açık erişim makale yayınlama anlaşması” kapsamında, Türkiye'deki EKUAL üyesi tüm kurumlar, Springer Nature yayınevinin 2.300'den fazla e-dergisine erişime devam edecek. Bununla birlikte, EKUAL Üyesi üyelerinin, Web of Science'da (SCI, SSCI, AHCI) yer alan, Q1 ve Q2 Grubu Springer Nature Hibrit Dergilerinde  Orijinal Makale”, “Derleme Makalesi” ve “Sürekli Eğitim” türündeki yayınları AE desteği kapsamında olacaktır. Sorumlu yazar EKUAL Üyesi olan, içeriğinin tamamı Springer Nature hibrit dergilerine gönderilmiş ve kabul edilmiş yayınların, yazarın istemesi halinde, Makale İşlem Ücreti (APC) ödenmeden, “Açık Erişim”li yayımlanması mümkün olacaktır.

 

Söz konusu anlaşma kapsamında yıllık AE makale yayımlama kotası bulunmaktadır. Yıllık AE makalesinin yayımlanması kotasının bitmesi durumunda, ilgili yayının yazarı, makalesini AE olarak yayımlamak istenirse APC ücretini kendiniz ya da fon yöneticisinin ödemesi gerekecektir.

 

Sözleşme şartlarına göre kurumlar için bir “AE makale kota dağıtımı” yapılmayacaktır. Söz konusu dergilerde makalelerin kabul edilen sorumlu yazarın yayını, yazarın istemesi halinde, yayının geliş sırasına göre sıralamaya girmesi ve kota kalması durumunda, ayrılmaya uyan makalelerin AE yayımlanması için ULAKBİM tarafından onay istenir.

 

AE makale yayımlama desteği yapılacak dergi listesi (01.01.2024 – 31.12.2024 arası güncel olan) ilişmektedir. 01.07.2024 tarihinde JCR'da yayınlanacak 1. Çeyrek/2. Çeyrek listesi 31.12.2025'e kadar geçerli olacaktır.

 

Artan artış dergi grubu ve yayın türleri olan ve kota olması halinde AE ​​desteği sağlanacak yayının, sorumlu yazarın (sorumlu yazar) EKUAL Üyesi kurum çalışanlarının olması ve yayındaki ismi altında üye kurum adının kaydedilmesi yeterli olacaktır.

Yazarların Bilmesi Gerekenler:

•  Araştımacının, makalenin sorumlu yazarı olması gerekmektedir (corresponding author).

•  Anlaşma kapsamındaki makale türleri: Original Paper, Review Paper, Continuing Education.

•  Makale yayına kabul edildikten sonra, yazar tanımlama sürecinde araştımacıların kendisini sisteme tanıtması gerekmektedir. Bu süreçte, araştırmacınızın seçilen kuruma biricil dereceden bağlı olması gerekmektedir.

FAYDALI LINKLER

- Springer Nature-Türkiye OA Agreement

- TÜBİTAK EKUAL Veri Tabanları

- Springer Nature AE Anlaşması

- Yazar Rehberi

Detaylı bilgi için https://cabim.ulakbim.gov.tr/ekual/e-veri-tabanlari/universiteler/ sayfasına gidiniz.

Springer Nature Eğitim Kaydı:

https://us06web.zoom.us/rec/share/9_KrbQBSXmrvg1KeQHsTBvSynYATtCratGy2X0UxY2QXkxbH2gJ3J_gbqXxW10MH.1fnwyh7MIuRMG9d8

Şifre: Yn7!w*%n

NOT: 4. ay sonu itibariyle 2421 makaleden 1267 tanesi kabul edilmiştir. Ağustos sonuna kadar kotanın biteceği tahmin ediliyor. (Videoda da bahsi geçmektedir.)

NOT: Makale sunarken, kurumsal e-postaların kullanılması AE onaylarının sorunsuz işlenmesi açısından önemlidir.